Daily Office Wear Must - Have Office Attire

Must Have / T-Shirt

February 21, 2016

BLAZER: New Look | T-SHIRT: J.Crew | PURSE: Kazar

ENPL

When I did a quick audit of my working wardrobe last year I was not pleased to say the least. I spent too much time in front of the closet every morning running out of time…. Tired of the two options 1) prepare clothes the day before 2) waste min. of 15 min of precious morning time figuring out what to dress, I decided I will tackle the issue as I do at work. Plan – Organise – Do – Monitor was my strategy and I can tell you so far so good. At first, I decided to focus on the very basic items clearly missing from my working wardrobe. For example a good quality white shirt. Next was a classic black blazer. The captured one from New Look is a good value for money. Black is not my favourite colour but it is worth having it as a back up and a go-to when I am not in a ‘colourful’ mood. Next, was a good quality T-shit. I hate T-shirts. Period. However there are some days when I do not feel like wearing a shirt but I still want to look classic and comfortable. I was on a mission to find a very good quality T-shirt and J.Crew was of a massive help. 100% cotton, long sleeve and most important slim-fit. There is nothing worse (for me) like a loose T-shirt. Simply cannot stand it so I was over the moon when J.Crew’s one arrived and it was love at a first sight try. 

I would love to hear your opinion about T-shirts…do you love or hate them? Do you wear them to work?

Kiedy w zeszłym roku zrobiłam szybki audyt tego co mam w szafie, delikatnie mówiąc nie byłam zadowolona. Co rano spędzałam zdecydowanie za dużo czasu zapatrzona w szafę.. Byłam zmęczona dwoma scenariuszami 1) szykowaniem ubrań dzień wcześniej 2) marnowaniem 15 minut cennego porannego czasu zastanawiając się co by tu ubrać. Zdecydowałam, że rozwiążę ten problem, tak jak mam w zwyczaju robić to w pracy: Plan – organizacja – wykonanie – monitorowanie. Jak dotąd jestem zadowolona z efektów. Na początku postanowiłam skupić się na uzupełnieniu braków tej części garderoby do pracy. Czymś takim była dobrej jakości biała koszula, następnie klasyczny czarny żakiet, który zdobyłam w New Look.  To dobra jakość za rozsądną cenę. Czarny kolor nie jest moim pierwszym wyborem, ale dobrze jest mieć go w rezerwie, na dni kiedy nie czuję się w “kolorowym” nastroju. Potem przyszedł czas na dobrej jakości biały t shirt. Nie cierpię t shirtów i kropka. Zdarzają się jednak dni, kiedy nie jestem w nastroju do noszenia koszuli , ale chcę wyglądać klasycznie i czuć się przy tym komfortowo. Udałam się więc na misję, której celem było upolowanie t shirtu i ta sztuka udała mi się w J.Crew. 100 bawełny, długie rękawy i co istotne slim fit. Nie ma dla mnie nic gorszego niż luźny t shirt. Po prostu mi to nie pasuje, więc bardzo się ucieszyłam gdy znalazłam slim fit. Była to miłość od pierwszego wejrzenia założenia.

 
Bardzo chętnie dowiem się co myślycie o T shirtach. Lubicie je czy wręcz przeciwnie? Nosicie je do pracy?

Agata founded Prospectus to share inspiration and her managerial experience as a way of encouraging others not to be afraid to take executive decisions in both their professional and private life. Launched in December 2015, Prospectus is a growing collection of conversations around management, leadership, personal finance & professional attire.

You Might Also Like

2 Comments

  • Reply marta February 22, 2016 at 8:39 am

    Zgadzam się, że nie ma to jak dobrej jakości koszulka; z długim rękawem na jesień-zimę, czy też z krótkim rękawkiem na wiosnę-lato. Każda z nas powinna mieć choćby jedną taką w swojej szafie, a skomponowanie stroju w 3 sec. nie będzie już stanowilo problemu. Definitywnie jest to rzecz typu MUST HAVE.

  • Reply Emilia Lis February 21, 2016 at 10:05 am

    I like t-shirts. They’re perfect at work, at home, on holiday etc. There are so many kinds that you can always find the suitable one.

  • Leave a Reply