Household Budget Sweets

KYN RECIPES: Yummy Homemade Nutella

May 22, 2017

Welcome to Let's Eat post series! This series is a part of #KnowYourNumbers (KYN) campaign where I encourage you to look more closely into the cost of your household.  My recommendations are purely based on my taste and are result of my journey to eat better and at the same time keeping control of the household spending. 

Having had sweet tooth pretty much my entire life I think I manage quite well considering I am not obese. However, finding myself with 8kg to shift and hopeless attempt to have more energy I decided to avoid sugar for the next 100 days. Day 8 and I already feel much better and strangely enough I also see my attitude change to more positive one. Plus, and this is a massive plus for me the night owl - waking up in the morning is not such a nightmare anymore. Plus, who could not do with a little bit more energy?!

They say good things are not cheap and there is some truth in it. However my intention is neither to prove that healthy eating is more expensive nor that it is quite cheap. It is what it is. My intention though is to help you make informative decisions as far as your food choices are concerned¹ and as far as your household budget allows for it. I do not know about you, but majority of my money leaks happens to be on food (& clothes). To help you plan your weekly shopping I will  include the cost per the average serving - sometimes for 2 people sometimes for 4 people, so you can take it into consideration when planning ahead your shopping. There is a lot to be taken into account when we talk about food cost - whether ingredients are organic or not, which store you shop at and where are you based. Note that the price stated below is:

  • London (UK) based,
  • Reflects prices in May 2017,
  • Does not include the cost of equipment, labour nor electricity,
  • Usually includes non-organic ingredient. If organic, the appropriate annotation will be made,
  • May not be the cheapest option - the price depend on the store you shop at. For information purposes I will always indicate the name of the store and the link to buy the ingredients. These are not affiliate links.

Without further ado, here comes the greatest homemade Nutella. Ideally served with bread for breakfast or warm added to the ice-cream. Even better, eaten directly from the jar either by spoon or your fingers when you indulge yourself with a good movie on Friday night 🙂

Homemade Nutella Recipe

Ingredients
  • 100 g dates
  • 70 g hazelnuts 
  • 80 g coconut oil
  • 30 g cocoa powder
  • 1 tsp vanilla extract
  • 100 ml water

Serving: approx 300 ml jar. Depending on your capabilities it may last you a week or an evening 🙂

Recipe

Roast hazelnuts on a pan until golden and leave to cool.

Soak dates in boiling water for approx 10 min.

Blend hazelnuts and dates with 100 ml water. Then add the rest: coconut oil, cocoa powder, vanilla extract and blend until smooth. You may want to add some more water and blend again.

Pour it into a small jar and keep in the fridge.

Good to know

I usually do 2-4 portions at once and keep them stored in the fridge. This way I save on time on labour cost.

It can be eaten straight from the fridge. Compare to the original Nutella, it does not freeze completely while stored in a lower temperature.

It is sweet & incredibly tasty!

 

Cost: £2.59

  • 100 g dates
  • 70 g hazelnuts 
  • 80 g coconut oil
  • 30 g cocoa powder
  • 1 tsp vanilla extract
  • 100 ml water
  • £0.60 buy
  • £1.19 buy
  • £0.32 buy (on offer)
  • £0.25 buy
  • £0.23 buy
  • to little to trace

The cost £2.59 is per approx 300g of homemade nutella if shopped at Sainsbury's.

However the difficulty here is that the above ingredients are rarely packed with the exact quantity you require according to the recipe. This means that you cannot really walk in or shop online and pay £2.59 for the ingredients. So how much you need to be prepared to pay? Based on the smallest quantities available, the total comes down to £8.80. Whatever is left you can use to prepare something else but if you want to budget, budget for £8.80 rather than £2.59.

Again, as mentioned above the cost does not include labour. If however you want to check how price will change including your labour here is how to calculate it:

Your net salary * 12/52 = Your weekly net salary / 40 hours = Your net salary per hour. It takes 25 min to prepare the homemade nutella so need to multiply your Your net salary per hour by 25 and divide by 60.

Let's take three examples: imagine Sally who earns £1,500.00 net per calendar month (pcm), Peter with £3,500.00 net pcm and Olivia with £8,000 net pcm.

Sally labour costs £3.61 (£1,500.00 *12/52 = £346.15/40 = £8.65*25/60 = £3.61)

Peter labour cost £8.42 (£3,500.00*12/52 = £807.70/40 = £20.20*25/60 = £8.42)

Olivia labour cost £19.23 (£8,000.00*12/52 = £1,846.15/40 = £46.15*25/60 = £19.23)

Total cost of 300ml home nutella excluding the cost of equipment, electricity & time spent shopping.

  • Sally £6.20
  • Peter £11.01
  • Olivia £21.82

It is obvious that due to various reasons you may not want to calculate the cost of your labour simply because you enjoy cooking, want to spent time preparing it with your kids etc. However, if for some reason you want to calculate you know now how to do it.

Question: Do you know how much would it cost Olivia (her labour & ingridients) to prepare 3 jars of homemade nutella instead of one? If you do please paste your comments below this post.

Cheap v. Expensive

According to Sainsbury's website the cost of an average jar (400g) of Nutella Chocolate Spread costs £2.50 compare to £3.45 for homemade nutella for the same quantity. Not a big deal? It may looks like because the nominal numbers are low. However homemade nutella is 38% more expensive than the original Nutella.

Nevertheless, I believe than the healthy benefits of the homemade nutella (high level of energy, less medical treatment in the future) are indeed worth the expense. 

I still have a few more spoons to finish the jar so please do excuse me 🙂 But before I go, I wanted to ask you what do you think about the cost and of course if you try, do let me know how did you like this mouthwatering sweet!

¹ I am not a dietitian nor nutritionist, nor I want to be one. I am simply a working woman striving to improve her life one day at the time.

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply KNY RECIPES: Slim Green Smoothie – PROSPECTUS May 28, 2017 at 1:20 am

    […] expensive. The good news is that at least your love handles may actually shrink of you go for the homemade nutella […]

  • Leave a Reply