Management Managing Others

NO PRESSURE, MANAGER!

March 12, 2016

ENPL

No matter how hard you try, if it is not working it is your fault Manager. You can try to blame it on your inadequate resources (time, money, staff & stuff), blame it on the gloomy weather in London, 70% humidity in Hong Kong… The truth is you cannot escape the reality – it is your responsibility:

To fix what is not working. You are the one to plan and execute and adjust as you go, if necessary.

Pick your team. If you do not have a say in building your team it may proof difficult. Make sure you do. Period.

Delegate in a way that is very clear and does not create confusion. You may wish your staff to read your mind before you even open your mouth (it is possible! and no, I am not insane) but if in the first instance you cannot articulate what you expect from your team forget about them jumping on the same page. Yes I know it takes time but it takes much more time to deal with negative consequences of misunderstandings.

Create such a culture that people do not want to call sick.

Fire, if necessary. Yes, unfortunately as much as you hate doing it is part of the job. I will even say: part of your quest to surround yourself with the best talent.

As Seth Godin puts it: “Responsibility is taken not given”. In all your decision and action – take responsibility. Yes, all eyes on you manager.

Nie ważne jak bardzo się starasz, jeżeli coś nie działa, to Twoja wina Managerze. Możesz próbować to zrzucić na rzeczy niezależne od Ciebie, takie jak pieniądze, czas, zasoby ludzkie i tym podobne. Zwal to na mroczną aurę Londynu, siedemdziesięcio procentową wilgotność w Hongkongu…Nie uciekniesz od rzeczywistości która jasno pokazuje: to Twoja odpowiedzialność by sprawić, że:

1.Naprawić to co nie działa. Jesteś tą osobą która planuje i wprowadza plan w życie, dostosowując go po drodze do realiów jeżeli jest taka potrzeba.

2. Dobrze dobrać zespół. Jeżeli nie masz nic do powiedzenia w kwestii doboru ludzi do swojego teamu, może okazać się, że sprawy nie mają się tak jak powinny. Upewnij się, że w tej sprawie będziesz mieć głos i kropka!

3. Deleguj w sposób, który nie pozostawia miejsca na wątpliwości. Możesz życzyć sobie, żeby zespół czytał Ci w myślach zanim jeszcze otworzysz usta (to jest możliwe, i nie, nie jestem szalona), lecz jeżeli nie potrafisz się wysłowić jasno i klarownie, możesz zapomnieć o znalezieniu płaszczyzny porozumienia z teamem. Wiem, że na to potrzeba czasu, lecz potrzeba go jeszcze więcej na wyjaśnianie nieporozumień i użeranie się z ich konsekwencjami.

4. Stwórz kulturę pracy, od której ludzie nie będą chcieli się migać za pomocą L4. 

5. Zwalniaj jeżeli musisz. Wiem, że tego nie lubisz, ale to część pracy. Posunę się do twierdzenia, że otoczenie się odpowiednimi ludźmi, jest częścią drogi. 

Jak to ujął Seth Godin: “Odpowiedzialność się bierze, nie dostaje”. We wszystkich swoich działaniach i podejmowanych decyzjach – bierz odpowiedzialność. Wszystkie oczy są zwrócone na Ciebie, managerze.

Tłumaczenie : Mateusz Miński 

Agata founded Prospectus to share inspiration and her managerial experience as a way of encouraging others not to be afraid to take executive decisions in both their professional and private life. Launched in December 2015, Prospectus is a growing collection of conversations around management, leadership, personal finance & professional attire.

You Might Also Like

4 Comments

 • Reply Marta Zielinska January 30, 2017 at 10:00 pm

  Agreed, although I must the cross – cultural note here 🙂 can’t resist!
  Especially as a manager you need to be mindful of the culture you’re working in. Leadership can be very differently defined in the UK from the one in, say, India. Delegating can be done in various ways with bigger or smaller input from your team. Fixing problems top – down may also not always be the one and only solution. I would add one more point to this : Talk to your team about their needs and their perception of the team and their responsibilities and just simply know what’s going on in the team 🙂

  • Reply Agata Lemos January 31, 2017 at 11:51 pm

   Hi Marta,

   Thank you for your comment! Yes, I agree that moving swiftly across cultures is crucial especially in today globalised world.

   When it comes to fixing problems, like you say there are different ways whether it is top-down or bottom-up initiative but in the end of the day it is the manager’s reaponsibility to acknowledge the problem and work on the solution with his/her team.

 • Reply Emilia Lis pisze March 16, 2016 at 10:29 am

  Punkt 5 – trudny temat, a jakże istotny. Jedno zgniłe jabłko potrafi zepsuć cały zespół. Dlatego trzeba zawsze się zastanowić, czy stać nas na to, by mieć wokół siebie nieodpowiednich ludzi. Sprawa ze zwolnieniami, zwłaszcza ciążowymi nie jest też prosta i niestety z moich obserwacji wokół znajomych wynika, że nie kultura pracy ma tu największe znaczenie a samo spojrzenie na siebie, na ciążę, na tryb życia. Niestety wiele kobiet choćby nie wiem jak zadowolone były z pracy to raz dwa idą na L4. Chodzi mi to głównie o kobiety w ciąży, ale to już temat na inną dyskusję;)

  • Reply Agata Lemos March 21, 2016 at 8:58 pm

   Co do zgnilego jablka to zgadzam sie, ale tez trzeba brac pod uwage kulture firmy bo czasem jest i tak ze team sklada sie tylko ze zgnilych jablek, tylko dlatego ze przynosza profit.

   Ciaza – I znowu wracamy tutaj do kultury pracy. Wydaje mi sie, ze gdy kobieta ma wybor czy pracowac i dostac 100% wynagrodzenia czy niepracowac i dostac 80% to wybierze to drugie. Tylko moim zdaniem to jest bardzo krotkowzroczne…Nie uciekaj dopoki nie musisz – pisala Sheryl Sandberg w swojej kultowej ksiazce Lean In

  Leave a Reply