Office Attire Out-Of-Office Attire

When Travelling

February 28, 2016

ENPL

Whilst I enjoy the corporate outfit etiquette I guess we do not spend the whole life at work therefore I wanted to tell you what I wear while travelling. Two weeks ago we went away for 4 days in Portugal. As you can imagine, I did not have time to pack because it is almost like walking directly from work into the airport. 

If you are anything like me and if the office attire dominates you may wonder: Do I need to spend more money on travel clothes or do I just play with what I have? If you want to have a separate travelling closet I have nothing against but to be honest I do not feel it is necessary to spend more money on your weekend-away clothing. 

My base for the short trips are leggings. However there is a big BUT. There must be a good quality almost thick as your regular trousers. I used to be tempted to wear jeans but they are not comfortable to fly with and 2 hours flight is too short to change to the truck suits so I go with leggings.

When choosing leggings do the ‘colour test’: wear the opposite colour of your underwear while trying them on. Bend over imagining you want to pick up a pen from the floor. If you can see the colour of your pants through the leggings – you must never ever buy them! The one I have are from Zara and they have been with me for a very long time – comfy for a longer car drives and domestic flights. 

I combined them with a white shirt which I did not tuck under the leggings for more relaxed look. Plus flat boots and a coat made it a super easy peasy classic look for sightseeing Porto’s city centre.

Below a selections of leggings:

Spanx, a wide selection of Zara’s leggings, great leggings from Mohito

Do you wear leggings? If yes I wonder for which occasions?

Panujący w korporacjach dress code bardzo mi odpowiada, ale nie spędzamy całego życia na pracy, więc chciałaby powiedzieć Wam w co ubieram się się podróżując. Dwa tygodnie temu wyjechaliśmy na cztery dni do Portugalii. Jak  możecie sobie wyobrazić, nie miałam zbyt wiele czasu na pakowanie ponieważ na lotnisko udałam się prosto z pracy. 

Jeżeli jesteś choć trochę podobna do mnie i na co dzien dominuje u Ciebie strój biurowy, pewnie zastanawiasz się czy musisz wydać więcej na ciuchy podróżne, czy kreatywnie wykorzystać to co masz w szafie? Jeżeli chcesz mieć osobną garderobę podróżną nie mam nic przeciwko, ale szczerze mówiąc nie uważam za konieczność wydawania pieniędzy na to co ma służyć na jeden weekendowy wyjazd.

Moją podstawą na krótki wypad są legginsy. Jednakże jest jedno duże “ale”. Muszą one być dobrej jakości o grubości zwykłych spodni. Kusiły mnie jeansy, ale są one niewygodne. Dwugodzinny lot jest za krótki na przebieranie się w dres, więc wybieram leginsy. 

Jeżeli  decydujesz się na zakup leginsów, zrób ‘test koloru’. Załóż kontrastującą do nich bieliznę i schyl się jak gdybyś podnosiła długopis. Jeżeli widzisz przy tym kolor swojej bielizny, nie kupuj ich! Te, które mam są z Zary i mam je od dawna. Są wygodne nawet podczas dłuższych przejażdżek autem, i krótszych lotów.

Do tego zakładam białą koszulę której nie wkładam w legginsy. Plus płaskie buty i płaszcz i mam już klasyczny strój na zwiedzanie Porto. 

Spanx Zara’s leggings, super leginsy z Mohito

Nosicie leginsy? Jeżeli tak, na jakie okazje je zakładacie?

Agata founded Prospectus to share inspiration and her managerial experience as a way of encouraging others not to be afraid to take executive decisions in both their professional and private life. Launched in December 2015, Prospectus is a growing collection of conversations around management, leadership, personal finance & professional attire.

You Might Also Like

3 Comments

 • Reply marta March 1, 2016 at 8:32 am

  Ja dodałabym jeszcze jakąś chustę lub szal oraz kapelusz.
  W podróż zwłaszcza samochodem ubieram na ogół czarne legginsy – są niezawodne.

 • Reply Magda February 28, 2016 at 9:52 pm

  I like not only leggings but also jeggings. If you like jeans but find them uncomfy for occasions like travel etc. but still want to keep jeans casual look jeggings are perfect choice. My favourite are from Karen Millen, very versatile piece!

 • Reply Emilia Lis pisze February 28, 2016 at 8:15 pm

  I also like leggings but the problem is always with the length of shirt, t-shirt … 😉 It’s also a problem to find good quality leggings if you need a casual version. (There’s no problem with fitness leggings)

 • Leave a Reply