Management Managing Yourself

Why Are You Not F*** Successful? A Guide To Stay Where You Are

January 27, 2016

         

ENPL
Actually, A Guide To Get Your Ass From The Sofa

I have seen, met and talked to so many interesting and talented people I could count for the rest of my life. Barely handful of them see in themselves what I see in them: a great potential & unused energy, energy which flips in all directions but the right* one. It usually demonstrates itself in a massive frustration, depression & making the life of people around you a nightmare.

Some of the people I met love travelling but all they do about travelling is to flip pages of the latest bloody travel magazine and surf the internet instead of surfing the world. Others have perfect skills to teach to how to squeeze your bum so that it does not flip like a medusa next time you try to catch a train but cannot get out of their comfort zone limited by fear of hate/condemn. Others spend more money on consumption that they actually generate but all they care about is the next designer bag. More, are in possession of deteriorating assets which could produce so much more income for them and their families. The fundamental mistake, however, is that they fail to ask themselves the right questions: how do I maximise my assets. Well, here it is how…

Get your lazy bum from your worn off sofa and in the first place figure it out what is that you like to do. And do not give me excuses. If you enjoy 70% of what you do you are there already. What in case you loathe absolutely everything about your job topped up with steam-engine like manager? Start consciously monitoring what you spend your free time at and start working tirelessly to do what you really enjoy.

Next step. Forget your social life and the Friday drinks. Get yourself ready to work f**** hard. So hard that some nights you will not be able to fall asleep because you will be excited about the idea. Other night I can guarantee you doubt will yourself, feel sorry for yourself and feel like failure is the other option. In these moment remember that it will most likely take you another 2-3 years before things will change. Plus, there is no guarantee they will. Less optimistic scenario: you gain valuable experience about ‘that’ thing and transferable skills you may use somewhere else. More optimistic option: you can be a ‘lucky’** bustard who just seems to happen enjoy his/her overnight success***

And why am I so passionate about it and why I believe it is possible? Because never before the cost of setting up a new project, materializing your latest idea or just simply setting up your own business has been so low! Never before you could benefit from the economy of scales as you can now. Laptop, internet (yes, I know there is some poor coverage even in central London – think of a better excuse), idea, persistence and most important value added. You need to create something that will help people. So, what is it in your case?


*right for you reader, not general public 

**lucky – such adjective does not exist in my dictionary

***overnight success – achieved after a min of 2-3 years working 80h a week

Czemu nie osiągasz pieprzonego sukcesu? Poradnik jak ruszyć z miejsca. 

Na swojej drodze zawodowej, i nie tylko, miałam okazje poznać i rozmawiać z tyloma, utalentowanymi i interesującymi osobami, że ciężko byłoby je wszystkie zliczyć. Zaledwie garstka z nich jest w stanie dostrzec w sobie to, co ja widzę w nich: wielki potencjał i pokłady energii, którą pożytkują na wiele sposobów, ale rzadko kiedy w ten właściwy*. Zdarza się, że skutkuje to narastającą frustracją, depresją a nierzadko potrafi zamienić życie ich bliskich w koszmar.

Niektórzy z napotkanych na mojej drodze osób, kochają podróżować, ale jedyne co robią to przerzucają bezczynnie kartki magazynów podróżniczych. Niektórzy maja wiedzę i doświadczenie jak spinać pośladki tak, żeby nie latały jak meduza następnym razem gdy biegną by zdążyć na autobus, lecz nie mogą wyjść ze swojej strefy komfortu ograniczani strachem przed potępieniem lub nienawiścią. Inni wydają więcej na konsumpcję, niż w rzeczywistości zarabiają, a i tak najbardziej interesuje ich następna firmowa torba. Większość posiada pogarszające się aktywa, które mogłyby wyprodukować więcej przychodu dla nich i ich rodzin. Podstawowy błędem jest jednakże to, że nie zadają sobie właściwego pytania: Jak zmaksymalizować swoje aktywa. Oto jak:

Zwlecz tyłek z wysiedzianej kanapy i w pierwszej kolejności dowiedz się co chcesz robić, tylko bez wymówek. Wystarczy że to czym się zajmujesz daje Ci 70% frajdy, to znaczy że jesteś na dobrej drodze. Co zrobić w przypadku gdy z całego serca nienawidzisz swojego zajęcia a twój szef jeździ po tobie niczym walec drogowy? Zacznij kontrolować to co robisz w czasie wolnym od pracy i nie ustawaj w wysiłkach by dowiedzieć się co sprawia ci frajdę.

Następny krok. Zapomnij o życiu towarzyskim, i weekendowych wyjściach. Weź dupę w troki i przygotuj się na ostrą robotę. Tak ostrą, że zdarzą ci się noce, kiedy to nie będziesz w stanie zasnąć z ekscytacji nowymi pomysłami. Będą też noce, i tych z pewnością będzie więcej, gdy będziesz w siebie wątpić i będziesz mieć przemożną ochotę by rzucić to wszystko w cholerę. Ważne jest by wtedy pamiętać, że muszą minąć dwa lub może trzy lata by sytuacja zauważalnie się zmieniła, a na to w zasadzie nie mamy gwarancji. W najgorszym wypadku wzbogacimy się o doświadczenie które na pewno będziemy w stanie wykorzystać gdzie indziej. W najlepszym, może to właśnie ty okażesz się “szczęściarzem”**, któremu wszystko przyszło łatwo***, i będziesz  tylko spijać śmietankę.

Dlaczego mówienie o tym wszystkim jest moją pasją, i czemu w ogóle wierzę że jest to możliwe? Bo nigdy dotąd wcielanie w rzeczywistość swych pomysłów, realizowanie nowych projektów czy też po prostu rozpoczęcie własnego biznesu nie było takie proste! Nigdy wcześniej nie mogliśmy czerpać benefitów z “korzyści skali”. Laptop, internet, pomysł, wytrwałość a co najważniejsze tworzenie wartości dodanej. Musisz stworzyć coś co będzie pomocne innym. Co to jest w Twoim przypadku?


*Właściwych dla Ciebie czytelniku, nie ogółu.

**Szczęściarz – według mnie, szczęście nie jest nam w stanie pomóc w osiągnięciu wyznaczonych przez nas celów, do których uparcie dążymy.

***Przychodzi łatwo – przez co rozumiemy pracę w pocie czoła po 80h w tygodniu przez 2 – 3 lata.

Tłumaczenie : Mateusz Miński

Agata founded Prospectus to share inspiration and her managerial experience as a way of encouraging others not to be afraid to take executive decisions in both their professional and private life. Launched in December 2015, Prospectus is a growing collection of conversations around management, leadership, personal finance & professional attire.

You Might Also Like

5 Comments

 • Reply praca February 11, 2016 at 11:41 pm

  For maximum growth in any career, an individual needs to concentrate on three aspects – qualifications and
  skill sets, track record and experience. Do not tell the people
  at your current company or any of the contacts that you have gained
  from this company. We have heard about the dreadful human cost and the houses lost but spare a thought also for the businesses
  and the consequent jobs lost.

 • Reply Monia January 27, 2016 at 8:30 pm

  Zgadzam się. Niestety wiele osób jest uwięzionych w monotonii życia codziennego, praca zakupy dom i nawet im nie przyjdzie do głowy,że można coś zmienić 😉 do odważnych świat należy! a takie artykuły inspirują i motywują do działania.

  • Reply Agata Lemos February 7, 2016 at 6:39 pm

   Dziekuje! Mam nadzieje ze bedziesz do nas zagladac od czasu do czasu 🙂

 • Reply Emilia Lis January 26, 2016 at 11:10 pm

  Masz rację – zamiast gadać i narzekać trzeba zabrać się do roboty. Jednak nie uważam aby trzeba było rezygnować z weekendowych przyjemności. W jakimś stopniu tak, ale nie całkowicie, bo równowaga musi być. Poza tym te przyjemności mogą nam dawać energii do działania i są szansą na zrelaksowanie się. Nie samą pracą człowiek żyje. pewnie powiesz, że na początku tak musi być by potem zbierać profity, ale jednak jestem za zachowaniem trochę przyjemności w każdych warunkach.

  • Reply Agata Lemos February 7, 2016 at 6:43 pm

   Jasne rownowaga powinna byc, dobry sen i regeneracja i wyjscie do kina w niczym nie przeszkoda. Jednak duzo osob traktuje to jako: no przeciez jak mam to osiagnac jak nie mam czasu? Wymowki, wymowki i wymowki…

  Leave a Reply